Villa Christina bjuder på en genuin och autentisk upplevelse i hjärtat av Zakynthos, bara en kort promenad från strand och centrum. Hotellet ligger nästan dolt bakom vackra olivträd som pryder den mysiga trädgården och gör detta boende till en fristad av traditionell grekisk charm. Här välkomnas du av ett stort leende från den vänliga ägaren Dimitri, som prioriterar personlig service och gästvänlighet över allt annat.
Poolområdet omges av hotellets fyra byggnader och den lummiga trädgården. För de allra minsta finns det en separat barnpool att plaska i. Luta dig tillbaka i den strålande solen eller njut av en bra bok i skuggan av ett olivträd. I den lilla poolbaren du köpa både förfriskningar som glass och svalkande drycker, samt lokalt producerade produkter som vin och olivolja.
Lättare snacks och drycker säljs i poolbaren. Med tre mysiga grillplatser kan hela familjen laga mat tillsammans under stjärnhimlen.
Upptäck den traditionella, mer stillsamma sidan av Zakynthos med närhet till både strandliv och lokala sevärdheter. I den här pittoreska byn kan du upptäcka lokala restauranger som serverar autentisk grekisk mat.
Du flyger till Zakynthos. Denna flygning tar ca 3 timmar och 40 minuter. Vid ankomst till flygplatsen möts du av Sunwebs reseledare eller lokal representant.
Det är möjligt att boka transfer i bokningsstegen.
Transfertiderna är som följer:
Kalamaki, Argassi och Laganas - ca 20 minuter
Agios Sostis - ca 25 minuter
Tsilivi - ca 30 minuter
Zakynthos stad - ca 45 minuter
Limni, Gerekas och Kipseli - ca 50 minuter
Vassilikos - ca 60 minuter
Alykes - ca 80 minuter
Alykanas - ca 80 minuter
Huvudstad:
Huvudstad är Aten.
Tidsskillnad:
Grekland är 1 timme före Sverige.
Språk:
Det officiella språket är grekiska. Men du klarar dig på engelska (och delvis på tyska).
Valuta:
Den officiella valutan är euro.
Dricks:
Det är normalt att ge 10 % av totalbeloppet i dricks på barer och restauranger i Grekland.
Elektricitet:
220 Volt.
Vatten:
Det rekommenderas att inte dricka vattnet från kranen.
Mat:
Typiska grekiska maträtter är bland annat Souvlaki, Tzatziki och Mousaka.
Mobiltelefon:
En svensk mobil fungerar normalt sett även i Grekland. Kontrollera det för säkerhetsskull med din mobiloperatör och var försiktigt med internetavgifter.
Resedokument:
När du åker till Grekland måste du ha ett giltigt pass.
Hyra scooter:
Att hyra scooter i Grekland är ett bra sätt att komma runt på och det krävs att du har körkort. Att hyra scooter är på eget ansvar, och kom ihåg hjälm.
OBS:
Miljöavgift tas ut i Grekland. Avgiften är baserad på hotellets officiella klassificering och vistelsens längd. Observera att Airtours klassificering kan skilja sig från hotellets officiella. Avgiften betalas direkt till boendet vid ankomsten och betalning sker med kort eller kontant, vänligen observera att en del hotell endast accepterar kontant betalning. Nedan avgift gäller per inkvartering/natt:
Hotell / lägenheter klass 1 - 2: 1,5 €
Hotell / lägenheter klass 3: 3 €
Hotell / lägenheter klass 4: 7 €
Hotell / lägenheter klass 5: 10 €