På Klelia Beach by Zante Plaza är tristess en omöjlighet! Slå dig ner på den varma sandstranden eller njut av en uppfriskande drink vid poolen. Här har du gratis tillgång till gym och jacuzzi. Rummen är rymliga och fint inredda i ljusa, jordnära färger. Här välkomnas du av personlig service och hjärtlig gästvänlighet från den trevliga personalen. Stadens centrum ligger inom gångavstånd.
Utforska den gyllene sandstranden som ligger ett stenkast från hotellet, eller koppla av vid den inbjudande poolen. Klelia Beach erbjuder en perfekt plats för solälskare och vattenentusiaster. Glöm vardagsstressen, sträck ut dig på en solstol och koppla av. I poolbaren kan du beställa din favoritdrink eller något lättare snacks att äta medan barnen plaskar i poolen.
Börja dagen med en fantastisk frukostbuffé och avsluta den med läckra rätter från hotellets restaurang. Här kan du smaka både lokala och internationella rätter som tillagas med passion och omsorg. Varje måltid blir en fest för dina smaklökar.
Beläget nära lokala sevärdheter och bekvämligheter har Klelia Beach ett idealiskt läge. Utforska omgivningarna och upptäck det bästa av Zakyntos. Från restauranger och butiker till historiska platser - allt finns inom räckhåll för en komplett semesterupplevelse.
*Frukost 08.00 - 10.00
*Snacks 11.00 - 12.45
*Lunch 12.30 - 14.30
*Snacks kl. 15.00 - 17.00
*Middag 19.00 - 21.00
*Utbud av lokala alkoholhaltiga och alkoholfria drycker 11.00 - 23.00
Om du bokar Klelia Beach Hotel för din All Inclusive-semester på Zakynthos kan du besöka våra systerföretag för lunch, middag, snacks och dryck. Detta är ett gratis alternativ utan extra kostnad. Det är helt gratis!
Alla gäster har möjlighet att använda sitt All Inclusive-paket gratis på följande ställen:
*Zante Plaza Hotel & Apartments
*Alykanas Beach Grand Hotel av Zante Plaza
*Keri Village & Spa by Zante Plaza (hotell endast för vuxna)
*Exotica Hotel & Spa by Zante Plaza
Du flyger till Zakynthos. Denna flygning tar ca 3 timmar och 40 minuter. Vid ankomst till flygplatsen möts du av Sunwebs reseledare eller lokal representant.
Det är möjligt att boka transfer i bokningsstegen.
Transfertiderna är som följer:
Kalamaki, Argassi och Laganas - ca 20 minuter
Agios Sostis - ca 25 minuter
Tsilivi - ca 30 minuter
Zakynthos stad - ca 45 minuter
Limni, Gerekas och Kipseli - ca 50 minuter
Vassilikos - ca 60 minuter
Alykes - ca 80 minuter
Alykanas - ca 80 minuter
Huvudstad:
Huvudstad är Aten.
Tidsskillnad:
Grekland är 1 timme före Sverige.
Språk:
Det officiella språket är grekiska. Men du klarar dig på engelska (och delvis på tyska).
Valuta:
Den officiella valutan är euro.
Dricks:
Det är normalt att ge 10 % av totalbeloppet i dricks på barer och restauranger i Grekland.
Elektricitet:
220 Volt.
Vatten:
Det rekommenderas att inte dricka vattnet från kranen.
Mat:
Typiska grekiska maträtter är bland annat Souvlaki, Tzatziki och Mousaka.
Mobiltelefon:
En svensk mobil fungerar normalt sett även i Grekland. Kontrollera det för säkerhetsskull med din mobiloperatör och var försiktigt med internetavgifter.
Resedokument:
När du åker till Grekland måste du ha ett giltigt pass.
Hyra scooter:
Att hyra scooter i Grekland är ett bra sätt att komma runt på och det krävs att du har körkort. Att hyra scooter är på eget ansvar, och kom ihåg hjälm.
OBS:
Miljöavgift tas ut i Grekland. Avgiften är baserad på hotellets officiella klassificering och vistelsens längd. Observera att Airtours klassificering kan skilja sig från hotellets officiella. Avgiften betalas direkt till boendet vid ankomsten och betalning sker med kort eller kontant, vänligen observera att en del hotell endast accepterar kontant betalning. Nedan avgift gäller per inkvartering/natt:
Hotell / lägenheter klass 1 - 2: 1,5 €
Hotell / lägenheter klass 3: 3 €
Hotell / lägenheter klass 4: 7 €
Hotell / lägenheter klass 5: 10 €