Aegean Suites är ett exklusivt boutiquehotell endast för vuxna över 16 år. Beläget på en sluttning ovanför stranden stoltserar det med en fantastisk utsikt över havet. Den romantiska känslan gör att hotellet passar ypperligt för par som söker en bekväm semester. Boka en svit med havsutsikt och jacuzzi för lite extra lyx.
Det fina poolområdet lockar till avkopplande stunder med sin 100 m² stora pool, jacuzzi och sköna loungeområden. Ta ett svalkande dopp i poolen för att sedan koppla av på en av de bekväma solstolarna under ett parasoll, till utsikten av det glittrande havet och grekiska landskapet. Fyll på energidepåerna med god mat från lunchrestaurangen vid poolen och sippa på färskpressade juicer från poolbaren.
Mjuk och fin sand, klarblått vatten och vackra vyer beskriver den finkorniga sandstranden i Megali Ammos bäst, vars namn betyder "stora sandstranden" och ligger ca 50 meter från hotellet. Med solstolar och parasoll samt flera tavernor finns här det mesta du kan önska dig. Ta en simtur i det turkosblå havet, promenera längs stranden och ta in den magiska omgivningen eller varför inte prova på en vattenaktivitet? När du blir hungrig finns ett flertal tavernor i omgivningen. Väg måste korsas för att komma till stranden.
Hotellet har två restauranger och två barer som erbjuder dig en smakupplevelse utöver det vanliga. Lunchrestaurangen Karavia serverar enklare rätter inspirerade av Medelhavet. Till middag kan du slå dig ner vid ett bord med tända ljus på Pelagos gourmetrestaurang och njuta av goda rätter och ett utbud av väl utvalda viner, detta till utsikten av poolen och havet. Avrunda kvällen med ett glas champagne i champagnebaren. Poolbaren serverar bland mycket annat, färskpressade juicer och cocktails.
Det finns flera tavernor och minimarkets i närheten av stranden i Megali Ammos och till det stora utbudet i Skiathos stad är det en dryg kilometer.
*Detta hotell är endast öppet för personer från 16 år och uppåt.
*Frukost serveras à la carte i huvudrestaurangen Pelagos.
Du flyger till Skiathos. Vid ankomst till flygplatsen möts du av reseledaren eller lokal representant för Sunweb.
I bokningsstegen är det möjligt att boka en transfer. Transfertiderna är följande:
Koukounaries - cirka 35 minuter
Achladies - cirka 25 minuter
Agia Paraskevi - cirka 30 minuter
Kanapitsa - cirka 25 minuter
Megali Ammos - cirka 15 minuter
Vromolimnos - cirka 30 minuter
Platanias - cirka 20 minuter
Vassilias - cirka 15 minuter
Skiathos stad - cirka 10 minuter
Transfer ingår om du har bokat öhoppning sporaderna.
Om vi får veta av flygbolaget att ett flyg sannolikt inte kommer att förändras kommer vi att visa flygtiderna på webbplatsen vid bokning. I många fall kan du vid bokning välja mellan olika flygtider eller mellan ett flyg med tider och ett flyg utan tider. Om avgångstiderna inte visas är de ännu inte kända för oss. Både flygbolaget och Sunweb kommer att göra allt de kan för att inte ändra publicerade tider, men vi kan aldrig garantera detta till 100%. Alla publicerade flygtider kan därför ändras.
Sunweb skickar biljetterna till dig minst en vecka före avgång. Observera: biljetterna måste ha det första förnamnet och efternamnet som anges i passet eller på ID -kortet. Om namn skrivs fel kan du bli nekad flyg.
För mer information om flyget, såsom bagage och online check-in per flygbolag, hänvisar vi dig till reseinformation på dHuvudstad:
Huvudstad är Aten.
Tidsskillnad:
Grekland är 1 timme före Sverige.
Språk:
Det officiella språket är grekiska. Men du klarar dig på engelska (och delvis på tyska).
Valuta:
Den officiella valutan är euro.
Dricks:
Det är normalt att ge 10 % av totalbeloppet i dricks på barer och restauranger i Grekland.
Elektricitet:
220 Volt.
Vatten:
Det rekommenderas att inte dricka vattnet från kranen.
Mat:
Typiska grekiska maträtter är bland annat Souvlaki, Tzatziki och Mousaka.
Mobiltelefon:
En svensk mobil fungerar normalt sett även i Grekland. Kontrollera det för säkerhetsskull med din mobiloperatör och var försiktigt med internetavgifter.
Resedokument:
När du åker till Grekland måste du ha ett giltigt pass.
Hyra scooter:
Att hyra scooter i Grekland är ett bra sätt att komma runt på och det krävs att du har körkort. Att hyra scooter är på eget ansvar, och kom ihåg hjälm.
OBS:
Miljöavgift tas ut i Grekland. Avgiften är baserad på hotellets officiella klassificering och vistelsens längd. Observera att Airtours klassificering kan skilja sig från hotellets officiella. Avgiften betalas direkt till boendet vid ankomsten och betalning sker med kort eller kontant, vänligen observera att en del hotell endast accepterar kontant betalning. Nedan avgift gäller per inkvartering/natt:
Hotell / lägenheter klass 1 - 2: 1,5 €
Hotell / lägenheter klass 3: 3 €
Hotell / lägenheter klass 4: 7 €
Hotell / lägenheter klass 5: 10 €